Yaş koza ve tohum üretiminde dünyada ilk 10’da yer alan ülkemizde, ipek üretimine daha fazla destek olmak adına Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi “Dut Bahçesi Tesisi Kurulum Projesi” kapsamında bir çalışma yürütüyor. Bu anlamda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, üniversitemiz merkez yerleşkesi içerisinde kurulan Dut Bahçesi Tesisinde fidan dikimi çalışmalarına katıldı.Dut Bahçesi 4 bin m2’lik Alana Kuruldu
Dut Bahçesi Tesisi Kurulum Projesinin yürütücüsü Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Gül Filik proje hakkında bilgiler verdi. Kırşehir’de ipekböceği yetiştirilmesi konusunda öncü ve örnek olmak, küçük aile işletmelerine katkı sağlamak amacıyla projenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (AHİTUAM) tarafından desteklendiğini anlatan Filik, Dut Bahçesi Tesisi Kurulum Projesi kapsamında üniversitemiz yerleşkesi arazisinde yaklaşık 4 bin m2’lik bir alana kurulduğunu dile getirdi.


Yıllık 500-600 Kg Koza Üretimi Hedefleniyor
Dut bahçesi tesisi kurulumunda kullanılan dut fidanlarının ayrıca peyzaj amaçlı kullanılan fidan olması sebebiyle üniversitemiz yerleşkesinin görünürlüğüne de ekstra katkısı olacağını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Gül Filik, konuşmasına şöyle devam etti: “2 yılın sonunda dut ağaçlarının büyümesiyle ‘İpekböceği Yetiştirme Böcek Evi Projesi’ hazırlanarak ilk etapta yıllık 500-600 kg koza üretimi hedeflenmektedir. Dut bahçesinden elde edilecek dut yaprakları bir üretim döneminde ortalama 15 kutu (1 kutu=20 bin) böcek yetiştirilmesine olanak sağlayacaktır. Bir kutu böcek beslenmesi amacıyla gerekli olan 40 adet ağaçtan toplanan yaprakla 30-35 kg yaş koza üretimi gerçekleşmektedir.”


Kırşehirli Girişimciler İçin Avantaj
Dut yaprağının ipekböceğinin beslenmesi döneminde sürekliliğinin sağlanmasının dut ağacının varlığına bağlı olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Gül Filik, kıraç alanlarda dahi yetişebilme kabiliyetine sahip olan erkek dut ağacının Kırşehir’de yeni yatırım yapmak, farklı iş sektörleri arayan girişimciler veya dezavantajlı kadınlar için bir örnek olma potansiyeli bulundurması bakımından da ayrıca bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Dut ağaçlarının İpekböceği beslenmesinde en gerekli besin olduğunu anlatan Rektör Karahocagil’de ilimize ve üniversiteye kurulan Dut Bahçesi Tesisinin hayırlı olmasını temenni etti. Karahocagil daha sonra sera alanına geçerek jeotermal seralardaki projeler hakkında öğretim üyelerinden bilgi aldı. Ayrı tüm kompartımanları ziyaret eden Rektör Karahocagil, gerçekleşen ve gerçekleştirilmesi düşünülen projelerin şehre, üniversiteye, eğitim-öğretime katkılarının daha da artırılmasını istedi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Musa Özata ve Prof. Dr. Hüseyin Şimşek ile Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin İlter de Dut Bahçesi Tesisi ve jeotermal sera ziyaretinde Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’e eşlik etti.