Kırşehir Hayvancılık Durum Çalıştayı, Ahi Zootekni Derneği öncülüğünde ve üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlendi. Çalıştaya KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Vali Yardımcısı Alper Balcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, Ahi Zootekni Derneği Başkanı Doç. Dr. Gökhan Filik ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Abdullah Altuntaş, Kırşehir Ticaret Borsası, Kırşehir Kent Konseyi, Tarım ve Orman Çalışma Grubu, Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birliği, Kırşehir Ziraat Odası, Arı Yetiştiricileri Birliği, Kaman, Mucur, Boztepe Ziraat Odası yetkilileri ile Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.


Çalıştayın Kırşehir Hayvancılığına Yapacağı Katkılar ve Sorunların Çözümüne Yönelik Yapılması Gerekenler Konuşuldu
Rektör Karahocagil, çalıştayın ilimiz hayvancılığına katkı sağlayacağını vurguladığı konuşmasında kendilerinin de hayvancılık alanında pilot üniversite olduklarını belirterek şunları söyledi “Pilot projelerimizin gelişimi ve Ar-Ge çalışmalarına katkı açısından bu tür çalıştayları değerli buluyorum. Kırşehir tarım ve hayvancılık alanında gelişmiş bir şehir. Biz de paydaşlarımızla birlikte bu gelişime katkı noktasında her türlü desteği bugüne kadar verdik bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Çalıştayın Kırşehir hayvancılığına katkı sağlayacağına inanıyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Çalıştay kapsamında Ahi Zootekni Derneği Başkanı Doç. Dr. Gökhan Filik dernek faaliyetleri ve Zootekni Federasyonu hakkında bilgilendirme yaptı. Daha sonra “Kırşehir İlinde Küçükbaş Hayvancılığın Genel Durumu” ve “Kırşehir İlinde Büyükbaş Hayvancılığın Genel Durumu” hakkında sunumlar gerçekleştirildi. Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarında yapılan analizler hakkında katılımcılara bilgi paylaşıldığı çalıştayda, Kırşehir hayvancılığın problemleri ve çözüm önerileri doğrultusunda ileriye dönük yapılması gerekenler tartışıldı. Kırşehir Hayvancılık Durum Çalıştayı sonrası alınan somut öneri ve kararların bir rapor haline getirilmesi, ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmasına karar verildi.