Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve KOP Bölgesel Üniversiteler Birliği (UNİKOP) tarafından düzenlenen 10. Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Yozgat Bozok Üniversitesinin (YOBÜ) ev sahipliğinde yapıldı. Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Bozok Üniversitesi Rektörü ve UNİKOP dönem Başkanı Prof. Dr. Evren Yaşar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, KOP İdaresi Başkanı Dr. Murat Karakoyunlu, UNİKOP üye üniversitelerinin rektörleri ile akademik ve idari personel katıldı. Birçok konunun değerlendirildiği sempozyumda KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) Gelecek Dönem Başkanlığını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin yapmasına karar verildi.


Sempozyum, KOP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. Düzenlenen sempozyumda “Sosyo-Ekonomik Kalkınma, Kırsal Kalkınma ve Turizm, Tarım Teknolojileri, İletişim Bilimleri, Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik” konuları ele alındı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil sempozyum öncesi  Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Sempozyumla ilgili değerlendirme de yapan  Prof. Karahocagil, kendilerinin de bölgesel kalkınmayı önceleyen bir anlayış içerisinde Türkiye Yüzyılı hedeflerine hizmet etmek ettiklerini belirterek “İhtisaslaşan bir üniversite olarak bizde tarım ve jeotermal alanında ülkemize Ar-Ge faaliyetlerimizle destek olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda katma değeri yüksek, düşük maliyetle ürettiğimiz ürünlerin projelerini yatırımcılarımızla paylaşıyoruz. Ayrıca jeotermali sporcu sağlığında efektif kullanarak bölgeyi spor – sağlık turizminde söz sahibi yapmak istiyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından 10. Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nun ilk oturumunda Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu “İklim Değişikliği Koşullarında Türkiye’nin Gıda Güvenliği”, Prof. Dr. Nejdet Kandemir “Genetiği Değiştirilmiş Bitkiler: Geleceğin Girdisiz Tarımı”, Doç. Dr. Mehmet Metin Özgüven ise “Akıllı Tarım Teknolojileri” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.