Ahiliğin merkezi konumunda olan Kırşehir’de 36. Ahilik Haftası Kutlamaları başladı. 18 Eylül 2023 tarihinde Kırşehir Kalesinden top atışı ile başlayan kutlamalar, 24 Eylül 2023 tarihinde Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde düzenlenecek olan “Kadın Kooperatifleri Başarı Öyküsü Paylaşımı, İş Kadını Başarı Öyküsü” etkinliğinin ardından sona erecek. İlimizde başlayan Ahilik Kutlamalarına Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Milletvekilleri Necmettin Erkan ile Dr. Metin İlhan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, ilimiz protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Kutlamalar kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, protokol ile birlikte Ahi Evran-ı Veli’nin Türbesini ziyaret etti. Ahi Evran-ı Veli Külliyesinde haftanın açılış programına da katılan Rektör Karahocagil, ardından Ahi Evran Müzesindeki sergilerin toplu açılışında da yer aldı. Buradaki etkinliklerin ardından Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, protokol ile birlikte vatandaşlara Ahi Pilavı, Helvası ve Ahi Şerbeti ikramında bulundu.

Ahilik Kutlamaları kapsamında ilimizde çok sayıda etkinlik planlandı. Bu etkinlikler arasında; Ahi Pilavı, Helvası ve Şerbeti ikramı, yerel sanatçıların konserleri, yazarların söyleşileri, Kuran Tilaveti, Çarşı Açılış Duası, Şed Kuşatma Töreni, İlin Ahisi Ödül Töreni, Esnaf Ziyaretleri gerçekleştirilecek. Dolu dolu geçecek olan Ahilik Kutlamalarının ilimiz ve ülkemiz için önemine değinen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Anadolu’da çok önemli bir sivil toplum örgütü olduğunu kaydetti. Meslek edinmede ahlaki boyutun, kardeşlik düsturunun ve dürüstlüğün önemli olduğunu söyleyen Rektör Karahocagil, Ahilik Kültürü ile bu olguların meslek erbaplarına aktarıldığını dile getirdi. Ahiliğin 13. yüzyılda Anadolu topraklarında yaygın olan bir esnaf teşkilatı olmasının yanı sıra hem üreteni hem de tüketeni koruyan ve gözeten bir kalite sistem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, bu sistemin günümüzde de devam ettirilmesinin gerekliliğini dile getirdi. İlimizde Ahilik Kutlamalarının her yıl düzenli olarak yapılmasının çok önemli olduğunu da belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Ahilik Kültürünün tekrar yaşatılması için bu kutlamaların tüm ülkede yaygınlaştırılması gerekli.” dedi.