KAEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “Paramedikler Günü” kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi. 23 Aralık 2021 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Neşet Ertaş Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihad Öztürk ve konuşmacı olarak Eskişehir İl Ambulans Servisi Eğitim Birimi Sorumlusu Harun Özkan katıldı.


Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Müdür Dr. Öğr. Üyesi Cihad Öztürk, hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan paramediklerin genellikle kritik durumlarda hasta ve yaralıya ilk anda müdahale eden sağlık teknikerleri olduğunu söyledi. Öztürk, sağlık ordusunun en önemli çalışanlarından biri olan ve gece gündüz demeden çalışan paramediklerin ölümle yaşam arasındaki kritik anı, hızlı ve doğru değerlendirmek zorunda olduğunu vurguladı.

‘Acil Olgu Yönetimi ve Adli Vakalara Yaklaşım’ isimli sunumunu yapan Eskişehir İl Ambulans Servisi Eğitim Birimi Sorumlusu Harun Özkan ise, paramediklerin hastanın sorununu anlayıp durumu değerlendirdiklerini ve gerektiğinde acil bakım verdiklerini söyledi. Paramediklerin bunları yaparken kendisinin, hastanın ve ekibin güvenliğini de sağlaması gerektiğini dile getiren Özkan, tıbbi müdahaleyi yaparken olay yerini yönetmenin, adli vakalarda delilleri karartmadan müdahalede bulunmanın, panik halindeki insanları sakinleştirmenin ve iletişim kurmanın paramediklerin önemli görevleri arasında olduğuna dikkat çekti.

Panel ve sunumların ardından, mesleki bilgi ve becerilerin yer aldığı çeşitli etaplarda 112 Sağlık ekibinin ekipman desteğiyle medikal müdahale yarışması düzenlendi. Öğrenciler senaryo gereği yaralı ve hastalara en kısa sürede doğru müdahaleyi yapabilmek için yarıştı. Eğitimle alınan bilgilerin pratiğe döküldüğü yarışmanın ardından dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyalarının takdim edilmesiyle yarışma sona erdi.